Az ülésen megtárgyalt napirendi pontok a következõk voltak:
1. Tagfelvételi és praxis-engedély kérelmek. (45’)
Ea.: dr. Hirmetzl Gábor titkár
2. A praxisengedélyek megújításának állása. (20’)
Ea.: dr. Hirmetzl Gábor titkár
3. Gazdálkodásunk október 31-i számai. (30’)
Ea.: dr. Kárpáti László elnök
4. A TDK konferencia díjátadója. (10’)
Ea.: dr. Buránszky Barbara alelnök
5. Jegyzőknek szánt levél. (10’)
Ea.: dr. Kárpáti László elnök
6. A specialista képzés és vizsga szabályzata, OE után. (20’)
Ea.: dr. Kárpáti László elnök
7. Egyebek (5’)
A 2014. november 26-án megtartott Tudományos Diákköri Konferencián a MÁOK Pest megyei szervezetének díjazottja Seregi Bernadett lett.
Előadásának témája: Az NMES-kezelés gyakorlati alkalmazása kutyákon, az ingerlési pontok és fiziológiás értékek meghatározása
Absztrakt:
A humán gyógyászat után az állatorvosi gyakorlatban világszerte kezd terjedni az igény a fizioterápiás kezelésekre. A fizikoterápiai módszerek széles palettájáról az elektromos kezelések lehetőséget nyújtanak a fájdalom csillapítására valamint a sérült izmok, idegek rehabilitációjára. Az elektroterápia eltérő ingerlési módszerei közül eddig csak a musculomuscularis, lapelektródás ingerléseket alkalmazták az állatorvosi terápiában, melynek jellemzője, hogy a fizioterápiás képzéseken elsajátított anatómiai ismeretekre hagyatkozva is könnyedén felhelyezhető.
Az NMES-kezelésekről (Neuromuscular Electrical Stimulation) ezidáig nem készült dokumentáció a gyakorlatban. Ezen ingerlések során a kezelésre szoruló izmot ellátó ideget keressük fel pontelektródák segítségével, ezzel a teljes izomhasra kiterjedő, szelektív kontrakciót váltva ki.
Pontos lokalizációval az elektroterápia során okozott kellemetlen áramérzet mértéke csökkenthető, a lapelektródával történő ingerlés során gyakran létrejövő átütések kiküszöbölhetőek, az izom fáradása mérsékelhető, és a kontrakciók ereje növelhető, ezáltal a rehabilitáció időtartama csökkenthető.
Célunk egy olyan, a kisállat-fizioterapeuták tudásanyagára épülő anatómiai leírás készítése, mely lehetőséget nyújt a neuromuscularis NMES-kezelések elsajátítására, és biztonságos alkalmazására a terápiás gyakorlatban.
A kutatás során bonctermi körülmények között, meghatározott szempontrendszer alapján választottuk ki azokat az idegeket és izmokat, melyeket a testfelszín felől elektródával elérhettünk. A dolgozat ezeket az anatómiai pontokat bőséges képanyaggal illusztrálja.
A pontok megállapítása után egy, a humán gyakorlatban is alkalmazott, pontelektródás készülékkel egészséges, fajtatiszta kutyákon végeztünk, standard ingerlési paraméterek mellett, méréseket, hogy a fiziológiás ingerküszöböket meg tudjuk állapítani. Célunk a minél több fajtakörbe tartozó, egymástól jelentős testalkatbeli eltéréseket mutató egyedek vizsgálata volt, melynek során a különbségek tükrében is vizsgálni tudtuk a boncolás során meghatározott pontokat. Ezek mellett a kísérlet végzése folytán lehetőségünk nyílt felmérni a terápiás alkalmazás korlátait, az állatok reakcióját.
Munkánk a gyakorló fizioterapeutáknak alkalmas refencia munkát jelent. Az NMES-technika az izmok és egyes perifériás ideg szakaszok kezelésében – a diagnosztikai szempontokon túl – egy könnyen kivitelezhető technikát biztosít a mozgásszervi rehabilitációban. |